Home page / Novinky / Hlodavce na Slovensku

Na slovensku sa vyskytuje veľké množstvo hlodavcov. Väčšina žije v početných hierarchicky usporiadaných kolóniách. Neraz si ich spájame práve so škodami, koré páchajú. Popri škodách ekonomického charakteru (zničená úroda, prehryzené diery v nábytku) sú hrozbou, pretože sú nositeľom chorôb či parazitov. Hlodavce majú spoločné mnohé charakteristické črty (chrup, tvar lebky a pod.) Nižšie sa môžete dočítať o ich rysoch ktoré hlodavce žijúce na Slovensku odlišujú:

POTKAN HNEDÝ (Rattus norvegicus)

Je to hlodavec z čeľade myšovitých. Žije v cca 200 členných kolóniách s hierarchickým usporiadaním. Samička vrhá 3 – 5 krát do roka po 4 až 10 mladých. Dožívajú sa približne 2 roky. Je to všežravec, čas pre vyvíjanie aktivity je najmä v noci. Vyskytuje sa v blízkosti chovov domácich zvierat, vody, v kanáloch, na smetiskách, v skladoch, pivniciach – v blízkosti potravy. Je pre neho príznačný kanibalizmus slabších jedincov.

POTKAN TMAVÝ – (Rattus rattus)

Nazývaný aj potkan tmavý, živí sa predovšetkým rastlinami. Pomerne slabo sa rozmnožuje. Samička vrhá 4 krát ročne po 5-10 jedincoch. Pre človeka nie vždy predstavujú nebezpečenstvo.

KRYSA VODNÁ (Rattus terrestris)

Jej telo dosahuje dĺžku až 172 mm a chvost 80-100 mm. Váži okolo 100 g. Má lesklú, hnedú srsť. Požiera korienky a zelenou časťou rastlín. Pre človeka nie je krysa nebezpečná, avšak predsa je zaradená do zoznamu škodcov a to z dôvodu, že obhrýza korene ovocných stromov, čím pácha rozsiahle ekonomické škody.

MYŠ DOMOVÁ (Mus musculus)

Je to cicavec, dospieva za 2 mesiace, do roka vrhá 4 až 6 krát po 6 až 9 mladých. Živí sa prevažne rastlinnou potravou, najmä semenami. Nepohrdne však ani kúskom mäsa, či syru. V prípadne zanedbania deratizácie je pre tento druh príznačný obrovský populačný rozmach. Myš patrí do radu hlodavcov, žijúcich synantropne.

HRABOŠ POĽNÝ (Microtus arvalis)

Je to hryzec. Má vysokú rozmnožovaciu schopnosť. Samička máva 7 krát do roka 3 – 15 mláďat. Hraboš prenáša viac ako 20 druhov ochorení. Žije na poliach a v záhradkách, kde spôsobuje škody na nadzemných častiach a koreňoch rastlín. Hraboše žijú v norách, ktoré sa snažia zamaskovať. Okrem chemickej a mechanickej deratizácie má aj prirodzených nepriateľov (jastrab, sokol, sova, lasica, líška, mačka domáca).

Preventívna či ohnisková deratizácia je často jediný spôsob ako sa hlodavcov zbaviť. Náš tím odborníkov, ku Vám zdarma príde a navrhne aký spôsob deratizácie odporúča vykonať.

Hlodavce na Slovensku

Novinky zo sveta DDD

Blcha ľudská a ako sa jej zbaviť

Našli ste si na tele červené štípance, ktoré škriabu a zapaľujú sa? Možností , ktoré môžu tieto symptómy spôsobovať je veľa, počnúc plošticami až po Blchy ľudské, ktorým sa budeme v tomto blogu venovať. Poznáme niekoľko spôsobov ako sa zbaviť Bĺch a v dnešnom blogu si ich popíšeme.

Zistiť viac

Pripravujeme pre vás

Ponúkame tepovacie, upratovacie a čistiace služby Vašich obchodných a administratívnych priestorov, kancelárií a domácností. Rýchlo, spoľahlivo, kvalitne.

Zistiť viac

Kuna na streche

Už noci nemôžete spať pretože vždy keď zažmúrite oči počujete z podkrovia či strechy lomoz? Mnohé škodce ako sú potkany, či kuny trávia väčšinu svojej aktivity práve v noci. Ako zistiť, či na streche máme práve kunu?

Zistiť viac

Hlodavce na Slovensku

Hlodavce vyskytujúce sa na Slovensku.

Zistiť viac
Top