Home page / Hlodavce / Potkan hnedý

Potkan hnedý

Hlodavec rozšírený po celej Zemi a to z dôvodu svojej vysokej rezistentnosti. Žije synantropne, resp. v ľudských obydliach alebo ich blízkosti a to žiaľ bez výnimky. Vyhľadáva skôr vlhké a chladnejšie prostredie.

Identifikácia

Srsť: Šedo hnedá, v okolí brucha svetlejšia

Hlava: Pysk zakončený tupo, ušnice značne viditeľné

Chvost: Hrubší a kratší ako telo

Dĺžka: 23 – 30 cm

Hmotnosť: 0,5 Kg

Doba dospievania: 3 mesiace

Počet mláďat vo vrhu: 7 – 10 jedincov

Dĺžka života: 1 – 2,5 roka

Potrava: Všežravec, sklony ku kanibalizmu

Na cyklus rozmnožovania dospelého jedinca Potkana hnedého majú negatívny vplyv najmä nízke a vysoké teploty a nedostatok potravy. Až 3/4 mláďat zahynú kvôli nedostatku potravy a najmä z dôvodu kanibalizmu medzi jedincami. Potkan hnedý je hlodavec nočného typu. Činný je predovšetkým až večer. Nedostatok tekutín u neho vyvoláva smrť už za 5 dní, preto jeho nory nájdeme najmä pri vode, kanalizácií a aj v skládkach obilia s prístupom k vode.

Medzi jeho prednosti patrí výborný čuch, rozvinutá inteligencia, či schopnosť výborne plávať či hrabať. Potkan hnedý nemá dobre vyvinutý zrak, nerozoznáva farby. Pri orientácií sa riadi čuchom a hmatovými chĺpkami. Dôkaz o jeho odolnosti je fakt, že žiaden iný druh nebol tak intenzívne a dlho likvidovaný, napriek tomu sa mu darí vo všetkých kútoch sveta obývaných človekom.

VerveDeratizacia-Patkan-BKG

Novinky zo sveta DDD

Blcha ľudská a ako sa jej zbaviť

Našli ste si na tele červené štípance, ktoré škriabu a zapaľujú sa? Možností , ktoré môžu tieto symptómy spôsobovať je veľa, počnúc plošticami až po Blchy ľudské, ktorým sa budeme v tomto blogu venovať. Poznáme niekoľko spôsobov ako sa zbaviť Bĺch a v dnešnom blogu si ich popíšeme.

Zistiť viac

Pripravujeme pre vás

Ponúkame tepovacie, upratovacie a čistiace služby Vašich obchodných a administratívnych priestorov, kancelárií a domácností. Rýchlo, spoľahlivo, kvalitne.

Zistiť viac

Kuna na streche

Už noci nemôžete spať pretože vždy keď zažmúrite oči počujete z podkrovia či strechy lomoz? Mnohé škodce ako sú potkany, či kuny trávia väčšinu svojej aktivity práve v noci. Ako zistiť, či na streche máme práve kunu?

Zistiť viac

Hlodavce na Slovensku

Hlodavce vyskytujúce sa na Slovensku.

Zistiť viac
Top