+421 948 332 722info@profideratizacia.sk

Osa obyčajná

Osa obyčajná je bodavý lietajúci hmyz žijúci v organizovaných spoločenstvách. Ôs je viacero druhov. Najbežnejšia je osa útočná, medzi časté druhy patrí aj osa krovinná alebo osa dravá. Osa útočná si zvyčajne robí zemné hniezda, napríklad v opustených dierach hlodavcov, zatiaľ čo osie hniezda iných druhov nájdeme skôr priamo v budovách, či pod ich strechou. Vo vzhľade sú však rozdiely minimálne. Osa má charakteristické žlto-čierne sfarbenie pruhovaného tela, dorastajúceho do dĺžky 12-17 mm, v prípade kráľovnej do 20 mm.

Pre jej veľmi dobré adaptačné schopnosti žije osa v mnohých biotopoch vrátane mestských sadov, záhrad a budov, kde stavajú hniezda zo zmesi dreva a slín. S výstavbou začína kráľovná, ktorá prezimuje a na jar kladie vajíčka nového spoločenstva. V jej práci pokračujú nové jedince, ktoré hniezdo zväčšujú do šírky, kŕmia potomstvo a celkovo dbajú o údržbu kolónie. Keďže larvy sú mäsožravé, osy pre ne lovia iný hmyz, napríklad vošky a muchy, čím je osa pre človeka užitočná. Okrem toho je osa významným opeľovačom mnohých druhov rastlín.

Dospelé jedince sa živia prevažne nektárom. Vyhľadávajú sladké zrelé ovocie, ale prilákajú ich aj potraviny ľudskej výroby ako limonády, zmrzliny a iné sladké jedlá, čím sa v letných mesiacov dostávajú do úzkeho kontaktu s ľuďmi. Osy samy o sebe útočné nie sú a bodajú len keď sú podráždené čomu sa však často nedá vyhnúť vzhľadom na miesto v ktorom sa rozhodli vybudovať hniezdo. Bodnutie príjemné nie je, vyvolá bolesť, opuch a začervenanie v mieste bodnutia. V prípade precitlivenosti na jed však môže dôjsť k vážnejšej alergickej reakcii. 

Pri likvidácii osieho hniezda je najdôležitejšia bezpečnosť a správne načasovanie. V prípade že nemáte k dispozícií riadne ochranné pomôcky a skúsenosti, využite radšej služby profesionálov.

Druhy Hmyzu

Pozor na hmyz, ktorý sa vyskytuje v domácnosti. Môže pôsobiť neškodným dojmom, ale v skutočnosti je hrozbou pre vaše zdravie a domácu pohodu.

Kontaktujte nás

Verve Facility Services, s.r.o. 

Lazaretská 3/A,
811 08 Bratislava

+421 948 332 722
info@profideratizacia.sk

© Verve Facility Services, s.r.o.
Objednajte si obhliadku zadarmo!
Top