+421 948 332 722info@profideratizacia.sk

Uštipnutie plošticou

Máte na tele nepekné červené štípance? Môžu to byť ploštice posteľné.

Ak ste si našli na tele červené nepravideľné fľaky, ktoré nepríjemne svrbia, je pravdepodobné že ich spôsobili štípance od ploštice.

Vážnosť příznakov spojených s uštipnutím plošticami sa líši u každého človeka. Niektorí ľudia poštipnutie ani nemusia spozorovať, zataiaľ čo u iných môže takéto uštipnutie spôsobiť alergickú reakciu s vyrázkou a veľmi nepríjemným svrbením.

Prostredníctvom poštípania plošticami je možné preniesť nebezpečné arbovírusy pretože sa ploštica živí výlučne krvou.

Ako však zistíme, že v našej domácnosti prebýva ploštica? Prvým príznakom, že vás nepokúsal komár ale práve ploštica sú čierne, alebo červené bodky, ktoré nájdete zospodu matracu alebo prosteradla. Sú to stopy po krvy, ktorú ploštica vylúči.

Ďaľším príznakom sú samotné oválne štípance, ktoré veľmi svrbia, môžu byť až bolestivé, zvyčajne sa vyskytujú 2 až 3 hneď vedľa seba.

Ak ste identifikovali poštipnutie plošticou, postupujte nasledovným spôsobom:

  • V lekárni si zakúpte steroidnu masť proti svrbeniu (bežne dostupná bez predpisu). Správna masť by nemala osahovať hydrokortizon nebo kortizon.

  • Na vysušenie vyrážky aplikujte kalamínový roztok. Takéto ošetrenie bude chrániť vašu pokožku počas procesu hojenia.

  • Kúpte si volne dostupné lokálne anestetikum, ktoré obsahuje pramoxín. Uľaví vám od bolesti, pokiaľ sú štípance bolestivé.

  • Ak sa u vás vyskytol výrazný opuch, aplikujte orálne antihistaminické tablety na alergiu.

Alternatívne rady starých materí:

  • Vytvorte zmes sódy bikarbóny a vody. Snažte sa o vytvorenie hustej pasty. Túto zmes naneste na štípance. Pastu nechajte uschnúť na uštipnutiu aspoň hodinu.

  • potrite štípance rastlinou aloe. Aloe má antibiotické vlastnosti.

Čo robiť ak ste si istí, že máte v dome, či byte ploštice? Odporúčame všetko vyprať a pri vysokej miere zamorenia plošticami vyhodiť všetok čalúnený nábytok a aj matrace. Ploštice napriek tomu prebývajú všade, dokonca aj v zásuvkách, v rámoch obrazov či v plyšových hračkách Vašich detí. Najúčinejším riešením je chemický postrek, ktorý Vám však môže vykonať len odborník s platnou licenciou.

Kontaktujte nás

Verve Facility Services, s.r.o. 

Lazaretská 3/A,
811 08 Bratislava

+421 948 332 722
info@profideratizacia.sk

© Verve Facility Services, s.r.o.
Objednajte si obhliadku zadarmo!
Top