Home page / HmyzPloštica posteľná / Štípance od ploštice

Uštipnutie plošticou

Ak ste si našli na tele červené nepravideľné fľaky, ktoré nepríjemne svrbia, je pravdepodobné že ich spôsobili štípance od ploštice.

Vážnosť příznakov spojených s uštipnutím plošticami sa líši u každého človeka. Niektorí ľudia poštipnutie ani nemusia spozorovať, zataiaľ čo u iných môže takéto uštipnutie spôsobiť alergickú reakciu s vyrázkou a veľmi nepríjemným svrbením.

Prostredníctvom poštípania plošticami je možné preniesť nebezpečné arbovírusy pretože sa ploštica živí výlučne krvou.

Ako však zistíme, že v našej domácnosti prebýva ploštica? Prvým príznakom, že vás nepokúsal komár ale práve ploštica sú čierne, alebo červené bodky, ktoré nájdete zospodu matracu alebo prosteradla. Sú to stopy po krvy, ktorú ploštica vylúči.

Ďaľším príznakom sú samotné oválne štípance, ktoré veľmi svrbia, môžu byť až bolestivé, zvyčajne sa vyskytujú 2 až 3 hneď vedľa seba.

Ak ste identifikovali poštipnutie plošticou, postupujte nasledovným spôsobom:

  • V lekárni si zakúpte steroidnu masť proti svrbeniu (bežne dostupná bez predpisu). Správna masť by nemala osahovať hydrokortizon nebo kortizon.

  • Na vysušenie vyrážky aplikujte kalamínový roztok. Takéto ošetrenie bude chrániť vašu pokožku počas procesu hojenia.

  • Kúpte si volne dostupné lokálne anestetikum, ktoré obsahuje pramoxín. Uľaví vám od bolesti, pokiaľ sú štípance bolestivé.

  • Ak sa u vás vyskytol výrazný opuch, aplikujte orálne antihistaminické tablety na alergiu.

Alternatívne rady starých materí:

  • Vytvorte zmes sódy bikarbóny a vody. Snažte sa o vytvorenie hustej pasty. Túto zmes naneste na štípance. Pastu nechajte uschnúť na uštipnutiu aspoň hodinu.

  • potrite štípance rastlinou aloe. Aloe má antibiotické vlastnosti.

Čo robiť ak ste si istí, že máte v dome, či byte ploštice? Odporúčame všetko vyprať a pri vysokej miere zamorenia plošticami vyhodiť všetok čalúnený nábytok a aj matrace. Ploštice napriek tomu prebývajú všade, dokonca aj v zásuvkách, v rámoch obrazov či v plyšových hračkách Vašich detí. Najúčinejším riešením je chemický postrek, ktorý Vám však môže vykonať len odborník s platnou licenciou.

ustipnutie-plosticou
ustipnutie-plosticouPoštípaný chrbát od plošticeRuky poštípané plošticouTvár poštípaná plošticami

Novinky zo sveta DDD

Blcha ľudská a ako sa jej zbaviť

Našli ste si na tele červené štípance, ktoré škriabu a zapaľujú sa? Možností , ktoré môžu tieto symptómy spôsobovať je veľa, počnúc plošticami až po Blchy ľudské, ktorým sa budeme v tomto blogu venovať. Poznáme niekoľko spôsobov ako sa zbaviť Bĺch a v dnešnom blogu si ich popíšeme.

Zistiť viac

Pripravujeme pre vás

Ponúkame tepovacie, upratovacie a čistiace služby Vašich obchodných a administratívnych priestorov, kancelárií a domácností. Rýchlo, spoľahlivo, kvalitne.

Zistiť viac

Kuna na streche

Už noci nemôžete spať pretože vždy keď zažmúrite oči počujete z podkrovia či strechy lomoz? Mnohé škodce ako sú potkany, či kuny trávia väčšinu svojej aktivity práve v noci. Ako zistiť, či na streche máme práve kunu?

Zistiť viac

Hlodavce na Slovensku

Hlodavce vyskytujúce sa na Slovensku.

Zistiť viac
Top